GENÇ DRAMA  / DOĞAÇLAMA LİDERİ

umut özan tiyatrohane

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünden mezun olmuştur. İzmir’de özel bir okulda Türkçe öğretmeni olarak görev yapmakta ve Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Tezli Yüksek Lisans programına devam etmektedir. Aynı zamanda 2013 yılından beri Oyun Hamuru Tiyatrosunda oyunculuk yapmaktadır. Üniversite yıllarının başlarında Ege Üniversitesi Yaratıcı Drama ve Doğaçlama Tiyatro Topluluğuna katılmış ve burada 4 yıl boyunca hem yaratıcı drama hem de doğaçlama tiyatro eğitimi almıştır. Bu süreçte çokça sahne deneyiminde de bulunmuş ve süreçsel, forum tiyatro, tiyatro sporu gibi farklı formatlarda birçok oyunda oyuncu olarak yer almıştır. Topluluktaki ilerleyen yıllarında doğaçlama ve drama eğitimleri de vermiştir. 

2014 yılında Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinde “Öğretim Süreçlerinde Yaratıcı Drama Sertifika Programı”nı tamamlamıştır.

2011-2015 yılları arasında Ege Çağdaş Eğitim Vakfında gönüllü olarak eğitmenlik yapmış ve bu süreçte yaratıcı dramayı bir yöntem olarak kullanarak birçok ders ve atölye hazırlayıp uygulamıştır. “Şiir, Öykü, Masal Atölyesi” kapsamında birçok gösteri düzenlemiştir. 

2012 yılından beri Yaratıcı Yenilikçi Öğretmen Semineri, Sabancı Üniversitesi Eğitimde İyi Örnekler Konferansı, İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günü gibi birçok seminer ve eğitimde katılımcı veya sunum sahibi olarak yer almıştır. Ayrıca eğitim, tiyatro ve drama üzerine birçok atölyeye de katılmıştır. 

İzmir Üstün Zekalılar Eğitim Merkezinde eğitmen olarak yaratıcı drama, yaratıcı yazarlık ve tanıtım çalışmalarında bulunmuştur. Ayrıca proje odaklı eğitimler de vermiştir. 

2012-2013 yılları arasında İzmir Akkademi Tiyatro bünyesinde verilen genç drama derslerinde asistan eğitmen olarak yer almıştır. 

2012 yılından beri her yıl düzenlenen İzmir Doğaçlama Tiyatro Festivali’nde kesintisiz şekilde oyuncu olarak yer almıştır. Festivaller boyunca doğaçlama üzerine birçok atölyeye katılmıştır. Oyun Hamuru Tiyatrosuna katıldığı günden beri festivalin organizatörlüğünde de görev almıştır. 

Tiyatrohane’de “Genç Drama” ve “Yetişkin Doğaçlama” çalışmalarına devam etmektedir.