OYUNCU / OYUNCU KOÇU / YÖNETMEN

murat sönmez

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları Bölümü, Oyunculuk Anasanat Dalı’ndan mezun olduktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi, Sahne Sanatları Bölümü’ nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

2016 yılında ‘’Tiyatrohane’’ ekibine katılmış, genel sanat yönetmeni Erk Bilgiç’ in yönetmen yardımcılığını yapmış, ayrıca Bilgiç’in yönettiği oyunlarda birlikte çalışmıştır. 2018 yılında ‘’Tiyatrohane Prodüksiyon Tiyatrosu’’ kapsamında sergilenen‘’ Jerry ve Tom’’ adlı oyunda oyuncu olarak yer almıştır. Ardından eğitmen ve yönetmen kadrosuna katılmış,  " Hane Genç Deneme Topluluğu” kapsamında Eugene Ionesco'nun "Gergedanlar" adlı oyunu yönetmiştir. Yönetmen ve eğitmen olarak çalışmalarına Tiyatrohane’de devam etmektedir.

jerry ve tom - kiralık katiller - murat sönmez

jerry ve tom - kiralık katiller - murat sönmez

Okul yıllarında ‘’Ege Çağdaş Eğitim Vakfı’’ nın Altındağ kampüsünde  çalışmaya başlamış ve burada eğitim vererek oyun yönetmiştir. Yönettiği oyunlar; ‘’Ayının Fendi Avcıyı Yendi’’, ‘’Yaşasın Barış’’, ‘’Canlanan Masallar’’ adlı oyunlardır. Aynı zamanda Sevgi Tohumları Rehabilitasyon Merkezi’ nde drama dersleri vermiş ve ‘’ Kırmızı Başlıklı Kız ‘’ adlı oyunu yönetmiştir. 2012 yılında ‘’ Ayının Fendi Avcıyı Yendi’’ adlı oyunla, Çanakkale’ de düzenlenen ‘'Uluslararası Çocuk Bienali’’ ne katılımıştır.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra ‘’İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’’ nde tiyatro eğitmenliğine başlamış, Türkçe ve Fransızca oyunlar yönetmiştir. Yönettiği oyunlar; ‘’ Cimri’’, ‘’Sevgili Doktor’’, ‘’Hayvan Çiftliği’’, ‘’ Haybeden Curcuna’’ ,  "Dalga",  " Yalancı Aranıyor"adlı oyunlardır. 2017 yılında Moliere’ nin yazdığı Cimri adlı oyunla, Belgrad’ ta düzenlenen ‘’15. Liseler Arası Francophone Tiyatro Festivali’’ nde ‘’ En İyi Kostüm Tasarımı’’ ödülünü almıştır. 2018 yılında da George Orwell’ in yazdığı Hayvan Çiftiliği adlı oyunu ile Fransa’ nın St. Malo kentinde gerçekleştirilen ‘’Liseler Arası Francophone Tiyatro Festivali’’ ne katılmıştır. Aynı oyunla Ankara’ da düzenlenen ‘’Tevfik Fikret Liseler Arası Francophone Tiyatro Festivali’ de ‘’En İyi Kadın Oyuncu’’ ve ‘’ En İyi Erkek Oyuncu’’ ödülünü almıştır. 2019 yılında yönettiği Dalga adlı oyunla da aynı festivalde "En İyi Oyun" ödülünü almıştır.

2019 yılında İstek Koleji'nin ortaokul tiyatro ekibini çalıştırmaya başlamıştır. Ortaokul tiyatro ekibiyle "Canlanan Masallar" adlı oyunu yönetmiş,  yönettiği bu oyunla Gelişim Koleji'nin düzenlediği tiyatro festivalinde " Gelecek Vaadeden  Erkek Oyuncu",  "En İyi Dekor" ve "En İyi Oyun" ödüllerini almıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin " Mahalle Tiyatroları " projesinde Gültepe Mahalle tiyatrosunun yönetmenliğini yapmış,  bu kapsamında "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" ve "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" adlı oyunları yönetmiştir. Halen Gültepe Mahalle Tiyatrosu'nda yönetmenlik yapmaya devam etmektedir.