OYUNCU / YÖNETMEN / OYUNCU KOÇU

murat sönmez

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları Bölümü, Oyunculuk Anasanat Dalı’ndan mezun olduktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi, Sahne Sanatları Bölümü’ nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Eğitim süresince ‘’Ege Çağdaş Eğitim Vakfı’’ çalışmaya başlamış ve burada eğitimler vererek oyun yönetmiştir. Yönettiği oyunlar; ‘’Ayının Fendi Avcıyı Yendi’’, ‘’Yaşasın Barış’’, ‘’Canlanan Masallar’’ adlı oyunlardır. Aynı zamanda Sevgi Tohumları Rehabilitasyon Merkezi’ nde drama dersleri vermiş ve ‘’ Kırmızı Başlıklı Kız ‘’ adlı oyunu yönetmiştir. 2012 yılında ‘’ Ayının Fendi Avcıyı Yendi’’ adlı oyunla, Çanakkale’ de düzenlenen ‘'Uluslararası Çocuk Bienali’’ ne katılmıştır.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra ‘’İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’’ nde tiyatro eğitmenliğine başlamış, Türkçe ve Fransızca oyunlar yönetmiştir. Yönettiği oyunlar; ‘’ Cimri’’, ‘’Sevgili Doktor’’, ‘’Hayvan Çiftliği’’, ‘’ Haybeden Curcuna’’ adlı oyunlardır. 2017 yılında Moliere’ nin yazdığı Cimri adlı oyunla, Belgrad’ ta düzenlenen ‘’15. Liseler Arası Francophone Tiyatro Festivali’’ nde ‘’ En İyi Kostüm Tasarımı’’ ödülünü almıştır. 2018 yılında da George Orwell’ in yazdığı Hayvan Çiftiliği adlı oyunu ile Fransa’ nın St. Malo kentinde gerçekleştirilen ‘’Liseler Arası Francophone Tiyatro Festivali’’ ne katılmıştır. Aynı oyunla Ankara’ da düzenlenen ‘’Tevfik Fikret Liseler Arası Francophone Tiyatro Festivali’ de ‘’En İyi Kadın Oyuncu’’ ve ‘’ En İyi Erkek Oyuncu’’ ödülünü almıştır. Halen Tevfik Fikret Lisesi’ nde eğitmenlik yapmaya devam etmektedir.

2016 yılında ‘’Tiyatrohane’’ ekibine katılmış, Genel Sanat Yönetmeni Erk Bilgiç’ in yönetmen yardımcılığını yapmış, Tiyatrohane bünyesinde ve özel olarak çalıştırıp yönettiği oyunlarda birlikte çalışmıştır. 2018 yılında Erk Bilgiç’ in ‘’Tiyatrohane Prodüksiyon Tiyatrosu’’ nda yönettiği ‘’ Jerry ve Tom’’ adlı oyunda oyuncu olarak çalışmıştır.