ECE TÜRKMUT DANS .jpg

DRAMATURG / DANS / KİNESTETİK UZMANI

ECE TÜRKMUT TİYATROHANE

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları Bölümü, Dramatik Yazarlık-Dramaturgi Ana Sanat Dalı mezunudur. 1999 yılından beri profesyonel olarak dans eden ve eğitmenlik yapan Ece Türkmut, Dmitry Lopatkin, Juan Matos, Pablo Pouchot & Silvina Larrea, Sebastian Arse & Mariana Montes, Nancy & Damian Essel, Marcela Guevara & Stefano Guidice, Carlos Paz, Esteban Moreno & Claudia Codega, gibi ustalarla pek çok workshop çalışmasına katılmıştır. International Dance Council CID, Unesco üyesidir. 

2005-2009 yılları arasında ABD’de Stage West Theatre Company, Valerie Williams Dance Theatre Co'motion gibi repertuar-müzikal ve dans tiyatrosu topluluklarında konuk sanatçı olarak çalışmıştır. Bu dönem içinde ISU’da konuk öğrenci olarak yönetmenlik ve oyunculuk derslerine katılmıştır. Chell Garcia’dan performans sanatında hareket, ritim ve kinesthetic üzerine dersler almıştır. 

Lisanslı contrology (pilates) ve Yoga Alliance (Registry ID 152886) akredite yoga eğitmenidir. 

NDTA (Neuro Developmental Treatment Association)’in Türkiye’de gerçekleştirdiği fizyoterapistlere yönelik eğitimlerde çevirmen olarak görev yapmaktadır. 

2009-2010 yılları arasında İzmir Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde eğitimden sorumlu okul müdürü olarak görev yapmıştır. Bununla birlikte hareket eğitimi vermiştir. 2010-2013 yılları arasında İzmir Akkademi Tiyatro’da eğitim vermiştir. Kitap, tiyatro oyunları, çocuk oyunları, oyun çevirileri, çocuk masalları üzerine devam etmekte olan çalışmaları vardır. 

2013 yılında yüksek lisansını tamamlayan Ece Türkmut çalışmalarına Tiyatrohane’de devam etmektedir; Oyunculukta Hareket ve Ritim, Nefes, Yazarlık-Dramaturgi ve bazı kuramsal dersleri vermektedir. 

“Ezi’nin Pasta Savaşı”, “Basu ve Sihirli Heykel” adlı çocuk oyunları ile “Veresiye Teklif Etmeyin Lütfen!” adlı oyunu Tiyatrohane prodüksiyonu ile sahnelenmektedir. 

ECE TÜRKMUT TİYATROHANE