dOĞAÇHANE HANGİ FORMATLARI OYNUYOR?

tiyatro sporu karşılaşması

Tiyatro Sporu ABD ve Avrupa 'da, Theatresports ismi ile, alternatif oyun mekânlarında seyircilere sunulan "Modern Doğaçlama Tiyatro" ya ait bir gösteri türüdür. Oyuncuların takımlara ayrılıp birbirleri ile "Müsabaka" etmesi mantığına dayanır. Bir birbirinden farklı turlar (round) doğaçlama olarak oynanır. Her turun kendine özgü önceden belirlenmiş kuralları bulunmaktadır. 

Bir Tiyatro Sporu gösterisinin en temel özelliği seyircinin aktif katılımının sağlanmasıdır. Bu gösterilerde seyirci doğaçlamaları yönlendirir ve fikirleri ile doğaçlamaları belirler. Her tur seyirciden alınan bir fikir (oyuncunun doğaçlamayı başlatması için, oyuncuya yol gösterecek herhangi bir fikir - mekân, nesne, durum, yönelim vs.) doğrultusunda şekillenir. 


FORUM TİYATRO

“Deadline yaklaşıyor, client'ları assemble edelim.”

Banu, sağlık ekipmanları satan kurumsal bir firmada, satış elemanı olarak çalışmaktadır. Kariyer basamaklarını çıkarken karşısına çıkan engellerin, karakterinde yarattığı değişimi ve çevresindeki herkes üzerindeki acı sonuçlarının etkisini görüyoruz. “Baskı” unsurunun toplumdaki tek bir bireyde yarattığı şiddet, tıpkı bir sarmaşık gibi her zihnin kökünü ele geçirip çürütüyor.  

ŞİRKET AFİŞ BÜYÜK.jpg

Bir Forum Tiyatro oyunun gidişatı şu şekildedir. Öncelikle ön-oyun denilen 20 dakikalık bir parçayla sorun ortaya konur, sonra moderatör(yönetici-oyuncu) Forum Tiyatro’nun kurallarını ve ortadaki problemi açıklar. Seyircilere problemle ilgili çeşitli sorular sorar. Bu soruların yanıtlarına göre isteyen seyircileri sahneye alır yada oyunculardan sorunun cevabına göre tekrar oynamasını ister. Doğaçlama yaparak yeni yollar bulup problem çözülmeye çalışılır. 

Forum Tiyatro, açığa çıkmayan, bastırılan toplumsal ve sosyal sorunları kamusal alana çıkarır. Bu, sorunları bizzat yaşayan ve deneyimleyen kişilerin tiyatral ifadesiyle gerçekleşir. Bu sorunlar görünür ve tartışılır hale getirilir. Forum Tiyatrosu, tiyatro yoluyla bireysel ve toplumsal farkındalık kazandırır, bireylerin ve toplulukların kendi sorunlarını çözebilme yetilerini ve öz güvenlerini geliştirir. 


DOĞAÇHANE TV

Doğaçhane Oyuncuları, Erk Bilgiç ile "Doğaçlamada Ses ve Beden" kullanımı üzerine 2 güren bir eğitim kampını Çeşme Alaçatı Sakızlar Park Bungalow'da gerçekleştirdi.